Black Friday – Kara Cuma Nedir?

295 Okundu

Black Friday

Black Friday, (Kara Cuma) ABD‘de Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932‘den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz.

Alışveriş

Black Friday Kara Cuma İndirim ve Alışveriş Çılgınlığı. Black Friday olarak bilinen ve ABD’nin hemen hemen tüm mağazalarında yılın en büyük indiriminin yapıldığı bu gece, Şükran Günü olan Perşembe gecesini Cuma’ya bağlayan gecedir. Black Friday başlarda, Şükran Günü ve bir sonraki günün resmi tatil ilan edilmesi sebebiyle yapacak bir şeyler arayan insanları alışverişe yöneltmek için ufak tefek indirimlerin uygulanmasıyla başlamış. Bu indirimlerin zamanla insanlar tarafından beklenir hale gelmesi, tekrar fırsat bulamayacaklarını düşünenlerin Noel hediyelerini almak için bu günü tercih etmeye başlamaları ve ekonomiye getirdiği hatırı sayılır hareketlilik, iki tarafında memnuniyetine sebep olmuş. Zamanla uygulanan indirim yüzdeleri artmış ve Kasım aynın son Cuması adeta bir alışveriş şenliği halini almıştır.

Bu özel alışveriş gününün Black Friday (Kara Cuma) olarak isimlendirilmesi ise ilk olarak, 1975 yılında New York Times‘ın ilgili haberinde oluşan trafik ve kalabalığı tasvir etmek için kullanılmasıyla başlamış.

Bugünün en belirgin özelliklerinden biri, Şükran Günü sebebiyle gündüz kapalı olan mağazaların kapılarını gece yarısından sonra açıyor olmaları.

Bu gece restoranlar, diskolar, barlar ve sonuç olarak hastaneler de çok yoğundur.

Facebook Comments
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir