Marie Curie Kimdir Buluşları ve Hayatı

299 Okundu

Marie Curie Kimdir

Marie Curie Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?
Marie Curie Kimdir Buluşları ve Hayatı “Avrupa’da, fizik dalında doktora alabilen ilk kadın olduğunu, Nobel Ödülü alan ilk kadın olduğunu, hem Fizik hem de Kimya dallarında Nobel Ödülü almış tek kadın olduğunu, sadece kadın olduğu için bir süre üniversiteye kabul edilmediğini, ancak sonrasında Avrupa’nın en üst düzey üniversiteleri arasında görülen bir üniversitede ders veren ilk kadın olduğunu, Aynı üniversitede profesör ünvanına layık görülen ilk kadın olduğunu… biliyor muydunuz?”

Tarihte Nobel Ödülü’nü almış ilk kadın bilim insanı olarak da bilinen Marie Curie’nin tam adı Maria Salomea Sklodowska’dır. Polonyalı bilim insanları arasında en fazla bilinenlerden birisi olan kimyager ve fizikçi Marie Curie, özellikle de radyoaktivite konusu üzerinde yapmış olduğu çalışmalar ile birlikte iki farklı alan üzerinden Nobel Ödülü almayı hak eden tek bilim insanıdır.

Ancak Marie Curie, kazanmış olduğu ödüllerden çok, kendi alanında yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile adından söz ettirmeyi başardı. Radyum elementini keşfeden Marie Curie, Radyoaktivite gibi çok tehlikeli bir alanda çalışmalar yapmasına rağmen bilim adına çalışmaya, incelemeler yapmaya da hız kesmeden devam etti…

Hayatı

7 Kasım 1867 yılında Polonya‘nın Varşova şehrinde doğan Marie Cruie, hayata gözlerini açtığı zaman annesi Bronislawa Sklodowski yatılı kız yurdu müdürü, babası Wladislaw Sklodowski ise Varşova Lisesi’nde matematik ve fizik öğretmenliği yapıyordu ve ailecek annesinin müdürlüğünü yaptığı yurtta kalıyorlardı.

Sofia, Hela ve Bronya adlı 3 kız kardeşi olsa da, 1876 yılında öncelikle Sofia, iki yıl sonra ise annesi veremden dolayı öldü. Gençlik dönemlerinde Polonya’daki eğitim sistemine göre, Teknik eğitim ya da Üniversite eğitimi almak isteyen kız çocukları yurt dışına çıkmak zorundaydı. Marie Curie ve kardeşi Bronya çalışarak para biriktirdi. Bronya Sorbonne’da tıp eğitimi alıp mezun olunca Marie’ye eğitimi konusunda yardım etti.

Paris’e giden Marie Curie burada sınıf birinciliği ile fizik, daha sonrasında ise matematik diplomasını aldı. Polonyalı bilim adamları arasında yer almadan önceki hedefi ise öğretmenlik diplomasını alarak Varşova’ya dönmekti.

Çalışmaları

1894 yılında Pierre Curie ile tanışmasının ardından bilimsel anlamdaki birliktelikleri evlilik ile sonuçlandı ve böylece Marie Curie eşinin soyadını aldı. 1897’de ilk kızı Irene doğana kadar çalışmalarını aralıksız sürdüren bilim insanı, kızının doğumdan sonra kısa bir süreliğine çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. 1898 yılında ise ışın üzerine yapmış olduğu çalışmalara hız verdi ve ona bu çalışmalar esnasında eşi de yardım etmeye başladı.

Aynı sene Temmuz ayında ise Uranyumun radyoaktif bozunması sonrasında ortaya çıkan Polonyum elementini bulduklarını duyurdular. Elemente Polonyum adının verilmesinin sebebi ise Marie Curie’nin vatanının Polonya olmasıydı.

1904 yılında doktorasını veren Marie Curie, Fransa’da gelişmiş bilim alanı içerisinde doktora unvanı alan ilk kadın olarak tarihe geçti. Aynı zamanda radyoaktivite konusunda yapmış olduğu çalışmalardan ötürü de eşi ve Becquerel ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü paylaşarak tarihte bu ödülü alan ilk kadın oldu. 1904 yılında kızlar okulunda fizik öğretmenliği yaparken ikinci kızı Eve dünyaya geldi. Bu esnada Marie ve Pierre, radyasyondan ötürü rahatsızlanmaya başladılar. 1906 yılının Nisan ayında Pierre‘e at arabası çarptı ve hayatını kaybetti.

Bu aşamada ise Marie Curie kocasının Sorbonne‘daki görevini sürdürmeye devam etti ve 1908 yılında burada ilk kadın profesör oldu. 1911 yılında Polonyum ve Radyumun keşfinden ötürü Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmesinin ardından kişisel pek çok saldırıya uğradı.

Özel hayatı ile alakalı yaşamış olduğu sıkıntılar onun depresyona girmesine neden oldu. 1914 yılında Paris Üniversitesi’nde Radyum Enstitüsü’nün kurulmasının ardından buranın ilk müdürü oldu. 1. Dünya Savaşı esnasında taşınabilir röntgen cihazını yaptı ve kızı Irene ile birlikte genç kızlara X ışını teknolojisine öğretmeye başladı. 1934 yılında kan kanserinden öldüğü zaman hastalığı aşırı dozlarda maruz kalmış olduğu radyasyona bağlandı ve bundan dolayı da ona bilim için ölen kadın denildi.

Bu konuda yapmış olduğu çalışmalar ve Marie Curie buluşları ile birlikte radyoaktivite birimine Curie denilmektedir. Öldükten sonra Sceaux’da bulunan aile mezarlığına gömülse de daha sonrasında onun ve eşinin mezarı Fransa’da bulunan ulusal anıt mezarı Pantheon’a taşındı.

Marie Curie başarılı çalışmaları sonrasında ülkede bu şerefe layık görülmüş olan ilk kadın olarak da bilinmektedir. Bu bilim insanının hayatta iken kullanmış olduğu not defterleri, büyük radyasyona bağlı kalması sonrasında yalnızca özel kurşun kaplı bölmelerde saklanmakta ve ancak radyoaktif koruma altında incelene bilmektedir.

Facebook Comments
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir