En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi

1.375 Okundu

En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi

Bir çok film izleyip aralarından bazılarının bizi çok etkilediğini fark etmişsinizdir. Hafızalarımızda kalan, bizi derinden etkileyen hatta tekrar tekrar izlemeniz gereken üzerine tartışmalar yaptığınız hatta arkadaşlarınıza bu filmi mutlaka izlemelisin dediğiniz En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi’yle sizlere yeni tatlar kazandırmaya çalışacağız. İyi seyirler.

Predestination imdb

Predestination

2014 yapımı Predestination (Zamanın Ötesinde) Amerikalı bilim kurgu yazarı Rober A. Heinlein‘ın 1958 yılında yazdığı ‘siz zombiler‘ adlı kısa hikayenin filme uyarlanmış halini izliyoruz. Zamanda yolculuk temalı Dede Paradoksu olarak bilinen en karmaşık, en kafa yoran filmlerden birisi diyebiliriz. Filmin baş rollerinde ‘Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor‘ yer almaktadır.

1408 imdb

1408

2007 yapımı 1408 Stephen King‘in 1408 isimli kısa hikayesinden sinemaya uyarlanmıştır. Filmin baş rollerinde John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi iki başarılı oyuncuyu görüyoruz. Farklı 3 final sahnesine sahip korku ve gerilim filmi 1408 beyin yakan filmler listemize girmeyi hak etmiştir.

Stay imdb

Stay

 2005 yapımı Stay (Gitme) filmi, psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biridir. Baş rollerinde Ryan Gosling, Ewan McGregor ve Naomi Watts gibi önemli oyuncular bulunuyor. Gizem ve gerilim dolu, psikolog hasta ilişkisi üzerine gerçek ve hayal arasında gidip gelen başarılı bir film.

Truman Show imdb

Truman Show

1998 yapımı Truman Show beyin yakan film listemizde mutlaka olmalıydı. Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris ve Natascha McElhone gibi isimleri bünyesinde barındıran performanslarıyla ödüllü bir film olmayı başarmıştır. Bir oyundan ibaret olan Truman Burbank karakterinin hayatını anlatan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Donnie Darko imdb

Donnie Darko

2001 yapımı Donnie Darko filmine fantastik bir başyapıt diyebiliriz. Baş rollerinde Jack Gyllenhaal, Lena Malone ve Drew Berrymore yer almaktadır. 16 yaşındaki bir gencin gerçek olmayan görüntüler görmesi ve tavşan kostümlü bir adamın peşinden gitmesi, ilginç olayların gerçekleşmesine neden oluyor.

Fight Club imdb

Fight Club

1999 yapımı Fight Club (Dövüş Kulübü) filmi psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biridir. Chuck Palahnuik‘in yazdığı romanı beyaz perdeye David Fincher uyarlamıştır. Baş rollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter yer almaktadır. Bir çok izleyici ve eleştirmen tarafından tam puan alan film kült filmler arasına adını yazdırmıştır. Beyin yakan filmler arasında mutlaka izlemeniz gerek filmlerden birisidir.

Triangle imdb

Triangle

2009 yapımı Triangle (Şeytan Üçgeni yada Okyanusta Av) Christopher Smith imzalı gerilim ve gizem dolu beyin yakan bir filmdir. Baş rollerinde Melissa George ve Liam Hemswort yer almaktadır. Olay örgüsü ve sürpriz finali bu tarz beyin yakan film sevenlere önerimizdir.

Identity imdb

Identity

2003 yapımı Identity (Kimlik) filmi gerilim türünde en iyi beyin yakan filmler arasında yer alır. Baş rollerinde John Cusack, Ray Liotta ve Amanda Peet yer almaktadır. Birbirini tanımayan 10 insanın yollarının kesişmesi ve meydana gelen gerilim dozu yüksek olayları izlediğimiz nefis bir film.

The Machinist imdb

The Machinist

2004 yapımı The Machinist (Makinist) filmi insomnia (uyuyamama) hastalığına yakalanmış bir torna ustasının hikayesini anlatıyor. Baş rollerinde Christian Bale ve Jennifer Jason Leigh gibi usta oyuncular yer almaktadır. Halüsinasyonların ve paranoyak ruh halinin içerisine sıkışan bir adamın, kabuslarla dolu hayatını izliyoruz. İspanya yapımı bu psikolojik beyin yakan filmi, mutlaka izlemelisiniz.

Mulholland Drive imdb

Mulholland Drive

2001 yapımı Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) filmi psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biridir. ABD ve Fransa ortak yapımı suç ve gizem filmi Mulhollan Drive beyin yakan filmlerden bir tanesidir. Baş rollerinde Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux yer almaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda ise David Lynch oturuyor.

The Number 23 imdb

The Number 23

2007 yapımı The Number 23 (23 Numara) filmi, 23 sayısını saplantı haline getiren bir karakterin psikolojik sürecini ve bu gizem içine saplanarak ilerleyişini konu alıyor. Baş rollerinde Jim Carrey, Virginia Madsen ve Logan Lerman yer almaktadır. Jim Carrey komedi dışında da iyi işler başarabileceğini göstermiş bu filmde.

Enemy imdb

Enemy

2013 yapımı Enemy (Düşman) filmi beynimizi yakmaya devam ediyor. Jose Saramago‘nun romanından uyarlanan bu film, bir adamın izlemiş olduğu film ile monoton hayatının tamamen değişmesini anlatıyor. Baş rollerinde Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent ve Sarah Gadon yer almaktadır. Paralel evren ve kaos kuramı ikilisinin harmanından oluşan etkileyici bir yapım.

Shutter Island imdb

Shutter Island

2010 yapımı Shutter Island (Zindan Adası) filmi Martin Scorsese imzası taşıyor. Baş rollerinde Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer ve Mark Ruffalo yer almaktadır. Oldukça karmaşık olmasına rağmen, kurgusu ve akıcılığı sayesinde sıkılmadan izleyebileceğiniz psikolojik gerilim türünde bir filmdir.

Gone Girl imdb

Gone Girl

2014 yapımı Gone Girl (Kayıp Kız) David Fincher‘ın yönettiği filmin, baş rollerinde Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris yer almaktadır. Gerilim ve gizem türünde olan film roman uyarlaması olup kurgusu ve işleyişiyle beyin yakan filmlerden biri olmayı hak etmiştir.

Vanilla Sky imdb

Vanilla Sky

2001 yapımı Vanilla Sky filminin yönetmen koltuğunda Cameron Crowe oturmaktadır. Baş rollerinde Tom Cruise, Penelope Cruz, Cameron Diaz ve Kurt Russel gibi başarılı oyuncular bulunmaktadır. Psikolojik gerilim türünde izlemeniz gereken filmlerden biri.

The Usual Suspects imdb

The Usual Suspects

1995 yapımı The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) filminin yönetmen koltuğunda Bryan Singer oturmaktadır. Baş rollerinde Kevin Spacey, Gabriel Byrne ve Chazz Palminteri gibi usta oyuncular yer almaktadır. Eğer dikkatli izlemezseniz tekrar tekrar izlemeniz gerekebilir bizden uyarması. Mutlaka izleyin.

Fermat’s Room imdb

Fermat’s Room

2007 yapımı Fermat’s Room (Kapan) filmi akıl yürütmekten hoşlanan insanların seveceği türde bir film. Birbirini hiç tanımayan dört matematikçi, gizemli biri tarafından büyük bir bulmacayı çözmeleri için davet edilir. Daha fazla detay vermeden filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Filmin baş rollerinde Alejo Sauras, Elena Ballesteros ve Lluis Homar yer almaktadır.

Exam imdb

 

Exam

2009 yapımı Exam (Sınav) filmi Stuart Hazeldine yönetmenliğinde izleyiciyle buluştu. Güçlü ve gizemli bir şirket kaliteli bir eleman işe almak için mükemmel bir sınav hazırlar. Yönetici, sınav katılımcılarına kuralları anlattıktan sonra tek bir soru olduğunu ve doğru cevabı verenin işe kabul edileceğini söyleyip dışarı çıkar. Baş rollerinde Adar Beck, Gemma Chan ve Nathalie Cox gibi oyuncular yer almaktadır. Tek mekan, tek soru, tek bir cevap ve 8 aday, 1 yönetici,1 güvenlik görevlisi. Psikolojik ve gerilim yüklü bir film sizleri bekliyor.

Cube imdb

Cube

1997 yapımı Cube (Küp) filminin yönetmen koltuğunda Vincenzo Natali oturuyor. Filmde çeşitli sosyal gruplardan insanlar bir küp içerisine yerleştirilir. Oradan çıkabilmek için tüm yeteneklerini kullanmaları gerekmektedir, yanlış yapacakları her tercih onların ölümüne sebep olacaktır. Baş rollerinde Nicole De Boer, Maurice Dean Wint ve David Hewlett yer almaktadır.

Loft imdb

Loft

2008 Belçika yapımı Loft (Çatı Katı) filmi evli beş erkek arkadaşın lüks bir çatı katında eşlerini aldatma maceralarının sonu ağır biter. Çatı katında bir kadın cesedi bulunur ve arkadaşlar birbirlerini suçlamaya başlar. Baş rollerinde Koen De Bouw, Filip Peeters ve Matthias Schoenaerts yer almaktadır.

Source Code imdb

Source Code

2011 yapımı Source Code (Yaşam Şifresi) filminde  Duncan Jones yönetmen koltuğunda. Etrafınızdaki insanları tanımıyorsunuz, bulunduğunuz yere nasıl geldiniz hiçbir fikriniz yok. Bu sorulara cevap bulmaya çalışırken diğer yandan bir saldırıyı gerçekleştirecek olan kişiyi bulmanız gerekiyor. Sıkılmadan izleyeceğiniz bir film. Baş rollerinde Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan ve Vera Farmiga yer almaktadır.

Saw imdb

Saw

2004 yapımı Saw (Testere) filminin yönetmen koltuğunda James Wan oturuyor. Yakın dönemin en iyi gerilim filmlerinden birisi desek yanlış olmaz Saw filmi için. Jigsaw karakteri efsaneler arasına girdi diyebiliriz. Jigsaw’dan kurtulmak isteyen kurbanların, hayatta kalma mücadelesini izlediğimiz psikolojik ve gerilim dolu bir film. Final sahnesiyle akıllara kazınan Saw kuşkusuz en iyi beyin yakan filmlerden bir tanesi. Filmin ilk serisinde Cary Elwes, Leigh Whannell ve Danny Glover’ı baş rollerde izliyoruz.

The Game imdb

The Game

1997 yapımı The Game (Oyun) David Fincher‘ın gizem dolu filmlerinden biri. Tüm hayatı kontrol altında olan bir adamın doğum gününde bu kontrol elinden gider. Kime, neye inanacağını bilemez. Ters köşe olmaktan yorulacak, tam çözdüm derken tekrar ters köşe olacağınız bir film sizleri bekliyor. Baş rollerde Michael Douglas, Deborah Kara Unger ve Sean Penn yer almakta.

Mr. Nobody imdb

Mr. Nobody

2009 yapımı Mr. Nobody (Bay Hiçkimse) filminin yönetmeni Jaco Van Dormael‘dir. 117 yaşında Nemo adında  bir adam 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü kişidir. Nemo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Babasıyla mı kalmalıdır yoksa Annesiyle mi gitmelidir? Bu karar ve sonsuz olasılıklar. Filmin baş rollerinde Jared Leto, Sarah Polley ve Diane Kruger yer almaktadır. Mutlaka izlemeniz gerek bir film.

Memento imdb

Memento

2000 yapımı Memento (Akıl Defteri) filmi bir Christopher Nolan şaheseri. Hafıza kaybı olmasına rağmen, hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adayan bir adamın hikayesi. İzlerken konuyu toparlamakta zorlanabilirsiniz akıl dolu bir film. Baş rollerinde Guy Pearce, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano yer almaktadır.

Inception imdb

Inception

2010 yapımı Inception (Başlangıç) yine bir Christopher Nolan harikası bir film. Rüya mı, değil mi? Sizlere bu nasıl bir hayal gücü dedirtecek cinsten harika bir film. Filmin baş rollerinde Leonardo DiCaprio, Joseph GordonLevitt ve Ellen Page yer almaktadır.

The Presrige imdb

The Prestige

2006 yapımı The Prestige (Prestij) filmde yine Christopher Nolan harika bir iş çıkarmış. Birinci perdenin adı yemin: sihirbaz seyirciye sıradan bir nesne gösterir. İkinci perde dönüşüm: sihirbaz bu sıradan nesneyi olağanüstü bir hileye dönüştürür. Ve üçüncü perdenin adı prestij: sihirbazın daha önce görülmemiş dahiyane bir sonla gösterisini bitirmesi. Baş rollerde Christian Bale, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson yer almaktadır.

Lost Highway imdb

Lost Highway

1997 yapımı Lost Highway (Kayıp Otoban) David Lynch‘in en karmaşık filmlerinden biri. İzleyiciye kendi kurgusunu yaratmasını sağlayan türde bir film diyebiliriz Lost Highway için. Karanlık sahneleri, olay örgüsü ve etkileyici paranoyalar izleyeni çabuk etkisi altına alıyor. Kabul edelim zor bir film. Filmin baş rollerinde Bill Pullman, Patricia Arquette ve John Roselius yer almaktadır.

Dejavu imdb

Dejavu

2006 yapımı Dejavu filminin yönetmen koltuğunda Tony Scott bulunuyor. New Orleans’ta meydana gelen bir patlamanın ardından ajan Carlin soruşturmaya dahil olur. Son derece gelişmiş bir teknoloji ile suçluları yakalamaya çalışır. Baş rollerinde Denzel Washington, Paula Patton ve Jim Caviezel yer almaktadır.

A Beautiful Mind imdb

A Beautiful Mind

2001 yapımı A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) filminin yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor. Nobel ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash‘in gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Akıl Oyunları iki dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Parlak zekasını her fırsatta gösteren çevresiyle uyum sorunu olan Nash inanılmaz bir teori ortaya atar. Kendi kurgusal gerçekliği ile asıl gerçekleri ayırt edemez hale gelir ve şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Filmin baş rollerinde Russel Crowe, Ed Harris ve Jennifer Connelly yer almaktadır.

Who Am I imdb

Who Am I

2014 yapımı Who Am I (Ben Kimim) filminin yönetmenliğini Baron  bo Odar üstleniyor. Dünya çapında tanınan biri olmak isteyen genç bilgisayar dehası Benjamin, bir yer altı hacker grubu tarafından aralarına katılması için davet alır. Daveti kabul eden kahramanımız çok tehlikeli işlere girişmek zorunda kalacaktır. Filmin baş rollerinde Tom Schilling, Elyas M’Barek ve Wotan Wilke Möhring yer almaktadır.

The Sixth Sense imdb

The Sixth Sense

1999 yapımı The Sixth Sense (Altıncı His) filminin yönetmen koltuğunda M. Night Shyamalan oturuyor. Altıncı His, korku gerilim türünün en kült örneklerinden biridir. Film dönemin sürpriz son kavramının öncüsü olmuş ve ardından gelen bir çok filmi etkilemiştir. Baş rollerde Bruce Willis, Haley Joel Osment ve Toni Collette yer almaktadır.

Cloud Atlas imdb

Cloud Atlas

2012 yapımı Cloud Atlas (Bulut Atlası) filmi ‘geçmiş, gelecek,şimdi’ her şey birbiriyle bağlantılı alt başlığıyla karşımıza çıkıyor. Lana ve Andy Wachowski kardeşlerin yönetmen Tom Tykwer ile ortaklaşa senaryosunu yazıp yönettikleri filmin baş rollerinde Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant, Susan Sarandon ve Hugo Weaving gibi yıldız isimler yer almaktadır.

The Butterfly Effect imdb

The Butterfly Effect

2004 yapımı The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi) filmi iki genç yönetmenin imzasını taşıyor Eric Bress ve J. Mackye Gruber. Bilim kurgu ve gerilim türünde dönemin büyük ilgi gören filmlerinden biridir. Baş rollerinde Ashton Kutcher, Amy Smart ve Melora Walters yer almaktadır. Çocukluğuna geri dönmenin bir yolunu bulan genç adam, geçmişini yeniden kurgulamaya başlar.

Primer imdb

Primer

2004 yapımı Primer (Kapsül) filminin yönetmeni Shane Carruth.  Film kaza eseri zaman makinesini icat eden iki mühendisin başından geçenleri anlatıyor. Kafanızı oldukça karıştıracak bir film diyebiliriz. Baş rollerde Shane Carruth, David Sullivan ve Casey Gooden yer alıyor.

Interstellar imdb

Interstellar

2014 yapımı Interstellar (Yıldızlararası) filminin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper bir gün beklenmedik bir teklif alır. İnsanlığın güvenliği ve gelecek için zorlu bir karar alması gerekmektedir. Baş rollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon ve Bill Irwin yer almaktadır. Bilim kurgu ve dram ögeleri içeren film ‘solucan delikleri’ teorisinden ilham alıyor.

Anna – Mindscape imdb

Anna – Mindscape

2013 yapımı Anna – Mindscape (Zihin Okuyucu) filminin yönetmeni Jorge Dorado‘dur. Filmde insanların hafızasına girmeyi becerebilen bir dedektif ve 16 yaşında bir kız olan Anna arasında geçen olayları izliyoruz. Mutlaka izlemeniz gerek bir film. Baş rollerde Mark Strong, Taissa Farmiga ve Brian Cox yer almaktadır.

The Fountain imdb

The Fountain

2006 yapımı The Fountain (Kaynak) filminin yönetmen koltuğunda Darren Aronofsky oturuyor. Film izleyiciye geçmiş,bugün ve gelecekten üç ayrı hikaye sunuyor. Her biri aşka dair sonsuzluğun peşinde olan erkeklerin hikayesi. Baş rollerinde Hugh Jackman, Rachel Weisz ve Sean Patric Thomas yer almaktadır.

Twelve Monkeys imdb

Twelve Monkeys

1995 yapımı Twelve Monkeys (12 Maymun) filmi Terry Gilliam imzası taşıyor. Dünyada 5 milyar insanın ölmesine yol açan tehlikeli bir virüs ve zamanda geriye giderek çözüm bulmaya çalışan insanlar. İlk test sürüşü için eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James zamanda yedi yıl geriye gider ve kendisini bir akıl hastanesinde bulur. Baş rollerde Bruce Willis ve Brad Pitt gibi ünlü oyuncular var.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir