Amazon Türkiye’de!

476 Okundu

Amazon sonunda Türkiye’de!

Amazon Türkiye‘de! Dünyaca ünlü online alışveriş mağazası Amazon sonunda resmi olarak Türkiye’ye giriş yaptı. Şatafatlı bir açılış yapmayı tercih etmeyen şirket, halihazırda bir çok Türk tarafından bilinmekte ve yakın takipte olduğu için kısa sürede herkes bu sessiz sedasız açılışı duydu veya fark etti. Peki, Amazon’un resmi olarak Türkiye pazarına giriş yapması neden bu kadar heyecan yarattı, buna değinelim.

Amazon dünya üzerinde piyasa değeri 1 trilyon doları aşan bir kaç firmadan biri. Kullanmış olmasanız bile mutlaka adını en az bir kez duydunuz veya bir arkadaşınız kullandı. Peki, Amazonu böylesine başarıya ulaştıran nedir; “Müşteri memnuniyeti”. Ortalama bir Türk’ün hayatında sadece ismen telaffuz edilmekten öteye gidemeyen bu kavram, hepimizi Amazon’un Türkiye’ye resmi olarak giriş yapması konusunda heyecanlandıran birinci etmen.

İkincisi de tabi ki fiyatlar. 2018 Eylül’ünde aldığı ürünü daha pahalıya almaya başladığını fark etmeyenimiz yoktur sanırım. Türkiye pazarında bir kaç markanın tekeline dönüşen online alışveriş sektörü de bu konuda kanayan yaramıza pek fayda sağlıyor diyemeyiz. İşte Amazona burada çok büyük bir görev düşüyor; rekabetçi fiyatlarla giriş yapmak.

Daha önce Amazonu Amerika Birleşik Devletlerinden ürünler sipariş etmek için kullanan birisi olarak müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı tam anlamıyla gözlerimi yaşartmıştı. Bu konuda benim de Amazon’dan beklentim çok büyük. Amazon’un aracılık ettiği, yani sizinle üçüncü bir şahıs arasında gerçekleşen bir satışta bile Amazon çok büyük oranda alıcı lehine karar alıyor. Örnek vermek gerekirse, ürününüz size ulaşmadı ve kayda değer bir süre satıcıya size ürünü ulaştırması için süre tanıdınız. Hala ürün elinizde değilse bunu Amazona bildirmeniz halinde paranızı bir kaç gün içinde geri alıyorsunuz. Herhangi benzer bir üzücü durumla karşılaşmanız durumunu da mutlaka Amazon müşteri yani “alıcı” taraflı adım atma eğiliminde. Onu dünya çapında bir numara haline getiren özelliği de tam olarak bu.

Tam olarak sistemini oturtması ve sağlıklı işler hale getirmesi için elbette süreye ihtiyaç var. Ama benim Amazona inancım tam. Hem rekabetçi fiyatlarla pazarı alıcı lehine biraz rahatlatacağını düşünüyorum, hem de müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı konusunda kendisinden bir kaç ışık yılı geride seyreden yerli firmalarımızı da daha kaliteli satış sonrası hizmet verir hale getireceğine inanıyorum.

Bu arada Amazon’un e-kitap stoklarına göz atmanızı ve “Kindle” isimli ürününü incelemenizi de şiddetle öneriyorum. Şahsen kalabalık bir Türkçe e-kitap arşivi elde edebilirse benim gibi binlerce, belki milyonlarca müşteriyi sadece e-kitap açısından bile devamlı müşterisi haline getirebilir.

Facebook Comments
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir