Video ve Ses Kaydını Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır

3.193 Okundu

Sesleri Yazıya Çevirmek

Google ile klavyesiz yazı yazmak artık çok kolay. Google Dökümanlar menüsünde yer alan “Araçlar” panelinden “Sesle Yazma” özelliğini aktif hale getirdikten sonra konuşulanlar otomatik olarak yazılıyor. Videolarda bulunan sesleri, kendi konuşmanızı ve ses kayıtlarını yazıya çevirebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı fotoğraflar yardımıyla anlatmaya çalışacağım sevgili artbote.com okurları.

Google Dökümanlar sesi yazıya çevirme özelliği

Öncelikle bir mikrofona ihtiyacımız var. Kulaklıklar da olan veya harici alacağınız bir mikrofon işinizi görecektir. Google dökümanlara ulaşmak için bir Gmail hesabımızın olması gerekiyor, eminim bir çoğumuzun Gmail adresi vardır eğer yoksa buradan Gmail kendinize bir hesap açabilirsiniz. Sonraki adıma gelirsek fotoğrafta gördüğünüz gibi Google ana sayfasının sağında bulunan 9 küçük siyah noktayı tıklıyoruz, sonra açılan pencereden Drive yazan yeri tıklıyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkıyor. Burada önce Yeni yazan sekmeyi tıklıyoruz, ardından açılan pencereden Google Dökümanları seçiyoruz.

Sırasıyla devam ediyoruz, oldukça basittir zorlanmadan yapabilirsiniz. Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra karşımıza gelen bu sayfada yapmamız gereken şey Araçlar sekmesini tıklamak ve açılan pencereden Sesle Yazma bölümünü seçmek.

Video Seslerini Yazıya Çevirmek

Sıra geldi son aşamaya. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bir Mikrofon simgesi çıkacak buradan istediğiniz dil ayarını yapabilir, sonra mikrofon simgesine tıklayarak sesleri yazıya çevirebilirsiniz. Mikrofon sayesinde ister sizin o an canlı olarak konuşmalarınızı veya daha önce kayıtlı bir ses kaydını yazıya çevirebilirsiniz. Bu arada sesini yazıya çevirmek, dökmek istediğiniz bir Video varsa aynı yöntemle mikrofonu hoparlöre tutarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Bu yazımızı faydalı bulduğunuzu umarım. Sevgiyle kalın.

Facebook Comments
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir